Jdi na obsah Jdi na menu
 


Židovská genealogie

matrika2.jpg

V posledních letech jsem z mnoha důvodů přestala doplňovat webové stránky, ale neznamená to, že bych nebádala. Ba naopak, bádání jsem propadla daleko víc než před tím. Raději jezdím po archivech, než doplňuji web. Množství nových materiálů utěšeně narostlo a jen samotná editace by zabrala několik dní.

Kromě vlastního rodopisného bádání se věnuji několik posledních let i židovské genealogii. Bádání se v mnohém liší a i množství dochovaných archivních zdrojů je nižší, ale někdy o to zajímavější.

Židovské matriky byly dle nařízení v Českých zemích plošně zavedeny až od roku 1784. Od roku 1797 byly dalším patentem zavedeny tzv. židovské kontrolní matriky, vedené duplicitně katolickými duchovními. Nejen, že byly matriky vedeny poměrně krátce, ale velké množství z nich bylo na konci druhé světové války zničeno v papírně v Bubenči, a tak mnohdy nelze nalézt žádný záznam.

Méně je už známo, že židovské zápisy jsou mnohdy vloženy do katolických a někde dokonce i evangelických matrik. Jsou to vlastně vložené židovské kontrolní matriky. Někdy je to pouze jeden zápis, jindy několik stran.

Díky svému bádání hledám matriční záznamy v rámci celé ČR, a tak jsem čas od času narazila na vložené židovské zápisy. Později jsem je začala systematicky vyhledávat, protože v několika případech tyto zápisy pomohly doplnit chybějící data.

Ráda bych touto cestou odkázala na projekt, kterému jsem obětovala dost času a zdaleka ještě není hotový. Je umístěný na webu geni.com vytvářejícím světový rodokmen, kde je přístupný co nejširšímu okruhu zájemců.

Zatím jsou členěny dle příslušných archivů, ve kterých jsou matriky uloženy viz rozcestník České genealogicko- heraldické společnosti.

Židovské zápisy v matrikách SOA Třeboň

Židovské zápisy v matrikách SOA Praha

Židovské zápisy v matrikách ZA Opava

Archivní rozcestník ČGHS